Ted İstanbul Koleji Spor Kulübü


HABER / DUYURU / FAALİYET
GOLDEN HORN BOAT FEST ETKİNLİĞİ

Golden Horn Boat Fest, etkinlikleri içinde 11.05.2013 günü Haliç ' de yapılan ,Bilgi Üniversitesi nin sponsoru olduğu 1.Liseler Arası Yelken Yarışında (Bilgi Cup 13 ) 12. Sınıf öğrencilerimizden Doğa Arıbaş'ın dümenciliğinde , Keremcan Dağaşan, Efe Eryetiş ve Canberk Gürel'den olusan TED İstanbul Koleji Vakfı Lisesi Yelken Takımı çok çekişmeli geçen yarışlar sonrasında 16 okul arasında birinci olmayi basarmışdır.

sporcularımız birincilik ödülü olarak Bilgi Üniversitesinden % 25 er eğitim burs kazanmışlardır.

 

Bilgi Üniversitesi desteğinde Delphia Yachts Sailing Academy / Vira Yatçılık tarafından Haliç’te düzenlenen ilk liseler arası yelken yarışı Bilgi Cup, TED İstanbul Koleji’nin şampiyonluğu ile tamamlandı.

16 ekibin kıyasıya çekiştiği mücadelede Anakent ikinci, Bilfen üçüncü, Saint Benoit da dördüncü oldu.


Yelkenciliğin Türkiye’de gelişebilmesi için gerçek rekabetin dolayısıyla “taraftar”ların oluşturulması gerektiği düşüncesini Bilgi Üniversitesi ile paylaşan Vira Yatçılık, bu konudaki ilk adımı 11 Mayıs Cumartesi günü Bilgi Cup ile Haliç’te attı.

Golden Horn Boat Fest’e gelenlerin de izleyebilmesi amacıyla Haliç Kongre Merkezi’nin hemen önünde kurulan parkurda gerçekleşen organizasyon sadece liseli yelkencilere açıktı. Destek vermek için gelen İYK’lı Avrupa şampiyonları Doğa Arbaş ve Pınar Kaynar’ın da aralarında olduğu 64 kişiden oluşan 16 ekip kura sonucu belirlenen sıra ile yarıştı.

   

KIZLAR TAKIMI BÜYÜK İLGİ ÇEKTİ

Aynı gün Boğaziçi parkurunda W-Collection Bosphorus Cup’a katılan tekneleri zorlayan oynak hava Haliç için de geçerliydi. Bu nedenle orsa-pupa rotada yapılması gereken yarış kimi zaman apazdan kurtulamadı.

Ancak şamandıra yerleri ile oynanmadı. Zira amaç parkurun tamamlanabilmesiydi. Zaten Haliç’in sınırlı alanında “değişiklik” yapılacak “yer” de yoktu.90m
'lik kısa parkurda ilk yarışın startı 11.15’te verildi. Saint Benoit, Ceren-İrem Saner kardeşlerle birlikte 4 kızdan oluşan ekibi ile ilgi çekti. Doğa Arıbaş ile Pınar Kaynar’ın da yarışta yer alması heyecanı arttırdı.HAVA KALDI AMA YARIş DURMADI

Haliç kanalında kimi zaman 14 knot'a kadar çıkan rüzgarın 1 knot’a düştüğü anlar da oldu. Buna karşın 4 adet Delphia 24’ün kullanıldığı yarışlar hiç durmadı. Ne var ki, dört grup arasında sadece tek bir yarış yapılabildi. Grup liderleri de daha sonra Final Yarışı'nda bir kez daha karşı karşıya geldi.Li
seli gençler arasındaki bu rekabeti, kıyıda kurulan tribünlerdeki seyirciler de merak ve heyecanla izledi. Ancak onların ilgisini bu denli yarışa çeken en önemli ayrıntı, karşılaşmadaki her pozisyonun Vira Yatçılık’tan Cem Selçuk tarafından anı anına anlatılmasıydı kuşkusuz.

Böylece karmaşık yarış kurallarını bilmeyen ve yelkene yabancı olanlar bile büyük bir merakla yelkencilerin yaşadığı heyecana ortak olma fırsatı buldu.

ThumbnailThumbnailThumbnail

36 LİSEDEN 16’SI KABUL EDİLDİ

36 lise arasından ilk kayıt veren 16’sının kabul edildiği yarışa gösterilen ilgi, hem düzenlenmesi planlanan diğer yarışlar için dayanak hem de liselerin yelkene olan ilgisini gösteren önemli bir etkinlik olarak dikkat çekti.

36 lise arasından katılım hakkı kazananlar şunlardı:

Anakent, Fenerbahçe, İstek Acıbadem, Modafen, Notre Dame De Sion, Alman Lisesi, Bilfen, Çevre Koleji, Irmak Koleji, İtalyan Lisesi, Saint Benoit, Saint Joseph, Sainte Pulcherie, TED İstanbul Koleji, Koç ve Ziya Kalkavan Lisesi.EN CAZİP VE DEĞERLİ ÖDÜL

Haliç parkurunda düzenlenen Bilgi Cup’ın şampiyonu Doğa Arıbaş dümenciliğindeki TED İstanbul Koleji oldu. Ekibin dört üyesi kupanın yanı sıra Bilgi Üniversitesi tarafından “Büyük Ödül” olarak ortaya konan yaklaşık 155 bin lira değerinde yüzde 25’lik sporcu bursunu da kazandı.

ThumbnailThumbnailThumbnail

Yarışları ikincilik derecesi ile bitiren Pamircan Yetkiner dümenciliğindeki Anakent Koleji’nin dört kişilik ekibi de Bilgi Üniversitesi’nden 3 sertifika programına katılma hakkı elde etti.

Üçüncülük derecesi ile yarışları tamamlayan Görkem Eryılmaz dümenciliğindeki Bilfen Anadolu Lisesi ile Ceren Saner’in dümenciliğindeki dördüncü sıradaki Saint Benoit’nın 4 kişilik “kızlar takımı” etkinliğe renk kattıkları için 1 sertifika programına katılma hakkı ile ödüllendirildi.Ödüller, kazananlara Bilgi Üniversitesi’nden Genel Sekreter Çağrı Bağcıoğlu, MYO Müdürü Uğur Başer, Öğrenci Destek Merkezi Başkanı Burak Mutçalıoğlu ve Tanıtım Ofisi Koordinatörü Ali Sile tarafından verildi.

ThumbnailThumbnailThumbnail

LİSELER ARASI DELPHIA 24 LİGİ

Etkinliğin gördüğü ilgi organizasyonu gerçekleştiren Bilgi Üniversitsi ile Vira Yatçılık’a “böyle viya” kararı aldırdı.

Bilgi Cup önümüzdeki yıllarda gelişerek ve kapsamı genişleyerek devam edecek bu arada Vira Yatçılık da Liselerarası Yelken Ligi kurulması için çalışmalara başlayacak.

Delphia 24
’lerin kullanılacağı ligin, her ay tribünlerdeki konukların da izleyebileceği seri yarışlardan oluşması, parkurun kısa, heyecanın yüksek olacağı bir formata oturtulması hedefleniyor. Ardından sıra Üniversite Ligi’ne gelecek.

Ligi başarı ile tamamlayan ekipleri de yine “çok özel” ve “değerli” ödüller bekliyor olacak.


Kaynak: TurkSail


TÜM BAŞLIKLAR